Стартовала образовательная программа «Родился в Арцахе»: молодые музыканты начали свою образовательную программу
В наших предыдущих публикациях мы рассказывали читателям об образовательной программе «Родился в Арцахе», которая реализуется по инициативе художественного руководителя и главного дирижера Государственного симфонического оркестра Армении, национального посла UNICEF Сергея Смбатяна и предназначена для талантливых молодых музыкантов, перемещенных из Арцаха. Цель этой инициативы - вовлечь арцахских музыкантов в сферу классической музыки, показать, что после многих испытаний они сегодня не одиноки на своей Родине, и молодые музыканты, играющие на классических академических инструментах, могут проложить достойный путь в сфере искусства благодаря своему таланту и трудолюбию.
26 декабря 2024 года в Ереванской средней специализированной музыкальной школе имени Чайковского состоялся этап конкурсных прослушиваний образовательной программы «Родился в Арцахе», в результате которого 23 из 500 молодых арцахских музыкантов стали бенефициарами программы.
В течение пяти лет они будут посещать профессиональные занятия у лучших профессоров Армении, будут присутствовать на концертах симфонического оркестра Армении, посетят различные музеи нашей страны, получат возможность изучать русский и английский языки, в течение 60 месяцев получат денежную и материальную поддержку. В течение этих лет планируются концертные выступления на международных фестивалях, упоминания в международной прессе. Будет проведена работа в направлении того, чтобы наши молодые музыканты стали лауреатами международных конкурсов.
Молодые музыканты уже начали свой образовательный путь, который будет полон испытаний, возможностей и достижений. Эта образовательная программа откроет перед молодежью двери на большие сцены и международное сотрудничество. Пятилетняя комплексная музыкальная образовательная программа обеспечит качественное, стабильное музыкальное образование молодых музыкантов и предоставит им новые возможности. Эта программа направлена не только на развитие музыкального таланта Арцахской молодежи, но и на сохранение и продвижение культурной идентичности Арцаха с помощью музыки.
Мы всегда отмечаем, что молодые талантливые музыканты являются послами нашего государства и культуры на международных площадках. Образовательная программа «Родился в Арцахе» даст возможность молодым людям выступать на международных сценах в качестве послов культуры Арцаха, неоднократно говорить о своей Родине. Также таким образом сохраняются история и культура.
На любом пути также есть трудности, их легко преодолеть, когда рядом есть люди, для которых также важно сохранение и распространение нашей культуры. Любая инициатива нуждается в поддержке и благотворителях. Программу «Родился в Арцахе» можно будет продолжить благодаря новым благотворительным организациям. Очень важно, чтобы к этому культурному движению присоединились новые благотворители.
Գյումրիում «լռության օր» է Այսօր նախատեսված ֆուտբոլային հանդիպումների խաղացանկը Կանցկացվի հայ-իրանական հազարամյա հարևանությանը նվիրված միջոցառում Եղանակը՝ առաջիկա օրերին ՌԴ ՊՆ-ն հայտարարություն է տարածել Արամ Ա-ն Բեյրութի Սուրբ Նշան եկեղեցում մասնակցել է Միջինքի առիթով կազմակերպված արարողությանը Ռուբեն Վարդանյանի որդին ելույթ կունենա Համագումարի գարնանային քարոզչական գագաթնաժողովում Կյանքից հեռացել է Արտակ Հարությունյանը ԱԳՆ-ն ցավակցել է Հարավային Կորեային՝ երկրում մոլեգնող անտառային հրդեհների կապակցությամբՈւկրաինայում ռուսական զորքերի «բազմաթիրախային» հարձակման են սպասում5,2 մագնիտուդ ուժգնությամբ նոր երկրաշարժ՝ Մյանմայում Ռուսաստանն ակտիվանում է Հարավային ԿովկասումԴատախազությունը պահանջում է նախկին ղեկավարի իրավահաջորդից բռնագանձել անշարժ գույքեր«Նախկին ՔՊ-ական չի լինում». վատ բեմադրություն՝ Աղազարյանի և ՔՊ-ի մասնակցությամբ Պենտագոնը Թրամփին կներկայացնի «Ոսկե գմբեթ» հակահրթիռային պաշտպանության համակարգի ստեղծման պլաններըԻնչ իրավիճակ է հանրապետության ճանապարհներին և Լարսում «Mercedes»-ը դուրս է եկել երթևեկելի գոտուց և մի քանի պտույտ գլխիվայր շրջվելով՝ հայտնվել դաշտում․ կան վիրավորներ Ո՞ր ակումբում է ցանկանում կարիերան ավարտել Հենրիխ Մխիթարյանը Արա Աբրահամյանին առանց պատճառաբանության ժամեր շարունակ պահել են «Զվարթնոցում» Գյումրիում ՔՊ-ն «լռության օրը» հակաքարոզչություն է անումՀայաստանն Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիրը կապիտուլյացիա չի համարում Դ.Վ. Մալիշևը ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի հնարավոր դուրս գալու մասինԴաշնային խորհրդում գնահատել են ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հեռանկարները«Ադրբեջանն առաջ է մղում Հայաստանի հետ «խաղաղության պայմանագրի» իր տարբերակը»Իշխանությունը Գյումրիում հաջողություն ունենալու համար պատրաստ է ամեն ինչի. Աբրահամյան Թուրքիայի Ախթամար կղզում վերաբացվել է հայկական Սուրբ Խաչ եկեղեցին. պատմության այս օրը (29 մարտ)Ուժերի նուրբ հավասարակշռության խախտումը մեծացնում է լարվածությունը տարածաշրջանում. հնարավո՞ր է խաղաղություն առանց Ռուսաստանի. «Փաստ»Մեր պետությունը կարող է շահել, եթե կարողանա նախաձեռնողաբար դառնալ հենց նման բանակցությունների հարթակ. Վարդան Ոսկանյան Հայաստանը պետք է ընտրի աթոռը՝ «եվրոպակա՞ն», թե՞ «ռուսական». «Փաստ»Թաիլանդում երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 1002-ի Երկուշաբթի օրվա անջատումների հասցեները«Իրար շատ ենք սիրել, այդ սերը չի պակասել, միայն ավելացել է, ապրում եմ այն մտքով, որ մի օր կհանդիպեմ իրեն երկնքում». ավագ սերժանտ Վիգեն Ավագյանն անմահացել է 2022 թ. սեպտեմբերի 13-ին Վերին Շորժայում. «Փաստ»Դոլարն ու ռուբլին էժանացել են«Այս փաստաթուղթը միջազգային բոլոր նորմերին հակառակ է, այն համաձայնեցվել կամ պարտադրվել է ուժի կիրառման սպառնալիքի միջոցով». «Փաստ»Բառի իսկական ու փոխաբերական իմաստով աղմուկի տողատակերը. «Փաստ»36 ժամ ջուր չի լինի Քաղաքական ցուգցվանգի ու ցայտնոտի հետևանքները. «Փաստ»ՀՀ ՊՆ-ն՝ վարժական հավաքների մասինՈ՞րն է ընտրելու Հայաստանը՝ «ուրվական երազանքնե՞ր», թե՞ իրական հնարավորություններ. «Փաստ»2026 թվականին նախատեսվում է ունենալ դպրոցի 26 գործուղված տնօրեն, նրանց կտրվի լրավճար. բյուջեի եկող տարվա լրացուցիչ ծախսը՝ 52 մլն դրամ. «Փաստ»Դուք ուրիշ հերոսի անուն չգիտե՞ք. ինչու է լարված ՀՖՖ նախագահը. «Փաստ»Ուղարկո՞ւմ են, թե՞ ինքն է գնում․ «Հրապարակ» Սուրիկ Խաչատրյանի՝ «Լիսկայի» որդին՝ Տիգրան Խաչատրյանը, 4 տարի 3 ամիս ազատազրկման է դատապարտվել․ «Ժողովուրդ» Ռուսաստանում Արցախի ներկայացուցչությունը դադարեցրել է գործունեությունը. «Փաստ»Պապիկյանի ազաբ բաշին վերահսկում է զինվորականներին․ «Հրապարակ» Բենզինը թանկացել է, իսկ հեղուկ գազի միջին արժեքը 143 դրամ է կազմել. ինչպիսին է գնաճը․ «Ժողովուրդ» Հայաստանցիների նյարդերն այլևս չեն քայքայվի՞ առաքանիները ժամանակին ստանալու առումով. «Փաստ»Իշխանափոխության կայծը՝ Գյումրիից․ «Հրապարակ» ՔՊ-ական պատգամավորները միայն փնովել են Քոչարյանին. նա մեկուսացել է․ «Ժողովուրդ» Ովքե՞ր են հետևելու Գյումրիում և Փարաքարում տեղի ունենալիք ընտրություններին. «Փաստ»