Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիր, թե ևս մեկ անգամ աչքերին թոզ փչել
Հայաստանի և Ադրբեջանի իշխանությունները հայտարարել են, որ համաձայնության են եկել խաղաղության պայմանագրի բոլոր կետերի շուրջ։ Սակայն նույնիսկ նման ամպագոռգոռ հայտարարությունը դեռևս հարցեր է առաջացնում երկրների միջև իրական կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ, գրում է rybar.ru–ն։
Ի՞նչ էին ասում Հայաստանում: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցրել է, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի նախագծի ներկայիս բովանդակությունը կարելի է համարել «փոխզիջումների տարբերակ»։ Ըստ Փաշինյանի կողմերը փոխզիջման են եկել երկու կետով՝ երրորդ երկրների ուժեր փոխադարձ սահմանին չտեղակայելը, ինչպես նաև միջազգային դատարաններից հայցերի փոխադարձ հետ կանչելը։
Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը խոստովանել է, որ համաձայնագիրը ոչինչ չի պարունակում այսպես կոչվածի մասին «Զանգեզուրի միջանցքը», ինչպես նաև տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մեխանիզմների մասին, սակայն կա «տարբեր ոլորտներում համագործակցելու պատրաստակամության» մասին նշում: Ընդդիմության պնդումներին Միրզոյանն արձագանքել է նաև, թե իշխանությունները «ևս թերահավատություն ունեն Ադրբեջանի նկատմամբ, ով կառուցողական չէ և լրացուցիչ պահանջներ է առաջ քաշում»։
Ի՞նչ են ասում Ադրբեջանում: Բաքվում այնքան էլ լավատես չեն և ասում են, որ համաձայնագրի ստորագրման ժամկետների մասին խոսելը «վաղաժամ» է։ Ադրբեջանը գոհ չէ Հայաստանի հետ սահմանին ԵՄ քաղաքացիական առաքելության աշխատանքից, որի մանդատը վերջերս երկարաձգվել է։ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ կպահպանի ևս երկու պահանջ՝ Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխություններ և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վերացում։ Միևնույն ժամանակ, ադրբեջանցի քաղաքական գործիչները շարունակում են հայերին մեղադրել «ռևանշիզմի» մեջ։
Այսպիսով, չնայած խաղաղության պայմանագրի նախագծի «ավարտման» մասին ամպագոռգոռ հայտարարություններին, իրավիճակը դեռ շարունակում է լարված մնալ։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցները շարունակում են գրել Հայաստանի ենթադրյալ պատերազմի նախապատրաստման մասին, իսկ «ռեւանշիզմի» մշտական մեղադրանքներն ադրբեջանական հասարակությանը մշտական պատրաստության մեջ են պահում նոր սրացման համար։
Երևանում իշխանությունները փորձում են այս ամենը ներկայացնել որպես դիվանագիտական հաղթանակ, այդ թվում երկրի ինքնիշխանությունը պաշտպանելու և «Զանգեզուրի միջանցքի» բացումը թույլ չտալու համար, մինչդեռ կողմերը, ըստ էության, դեռ համաձայնության չեն եկել հիմնական հարցի՝ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացման մեխանիզմի շուրջ։ Հետևաբար, Բաքուն և Անկարան ապագայում կշարունակեն պնդել «միջանցքի» բացման վրա։ Ըստ էության, համաձայնագրի շուրջ իբր համաձայնության մասին նման ամպագոռգոռ հայտարարությունները հայ հասարակությանը «տաքացնում» են Սահմանադրության փոփոխության հանրաքվեի համար, որը լավագույն դեպքում տեղի կունենա 2026 թվականին։ Մինչ այդ վերջնաժամկետը Բաքուն խաղաղության պայմանագիրը չի ստորագրի։
Եթե ինձ բանտարկեն էլ, էնտեղից կղեկավարեմ. Վարդան Ղուկասյան Եթե ինձ բանտարկեն էլ, էնտեղից կղեկավարեմ. Վարդան Ղուկասյան ԿԸՀ-ն հրապարակել է 11:00-ի դրությամբ Գյումրիում և Փարաքարում ընտրություններին մասնակցողների թիվը Կասկածելի իրավիճակ՝ Գյումրու 31/69 տեղամասում. Սարիկ Մինասյանի մորաքրոջ որդին դիտորդին դիտողություն է արել քվեարկությունից առաջ ու հետո՝ մարդկանց ՔՊ շտաբ մտնելը նկարելու համար Փորձագետը բացատրում է, թե ինչո՞ւ է Հայաստանը հայտարարել ԵՄ-ին անդամակցելու իր մտադրության մասին հենց հիմաՍարիկ Մինասյանը բազմաթիվ ոստիկանների աչքի առաջ խախտում արեց և ոչ մի արձագանք Վարդան Ղուկասյանն ընտրում է Գյումրիի իր ընտրատեղամասում (ուղիղ միացում) ՔՊ-ական Սարիկ Մինասյանը քվեարկեց որդու հետ Գյումրիի 31/69 ընտրատեղամասում անհասկանալի իրավիճակ է, կուտակումներ են. ահազանգՈւսումնասիրվում են Գյումրու և Փարաքարի ընտրությունների վերաբերյալ ԶԼՄ-ների հրապարակումները․ ՄԻՊ Շուրջ 36 ժամ ջուր չի լինի Կոտայքի մարզում Փակել Պենտագոնի լաբորատորիաները. ԱՄՆ դեսպանին՝ դո՛ւրս. բողոքի ցույցեր Հայաստանում Սպանություն Կոտայքի մարզում, կա մեկ մահացած, երեք վիրավոր Փաշինյանին ծաղկեփունջ նվիրել չեմ պատրաստվում․ Մխիթարյան Ո՞ւր է թեքվում Երևանը. Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակը խոսել է ՀԱՊԿ-ին անդամակցելու մասինԳյումրիի տեղամասերից մեկի դիմաց` 50 մետրից պակաս հեռավորությամբ, փակցված է ՔՊ թեկնածուի պաստառը Գյումրու և Փարաքար համայնքների ՏԻՄ ընտրություններ են․ որքա՞ն են կազմում ընտրողների թիվը Արտակարգ դեպք՝ Արարատի մարզում. հրդեհ է բռնկվել ավտոտնակում կայանված Opel-ում. այն վերածվել է մոխրակույտիՇտապօգնություն կանչեք․ Փարաքարում ընտրողն ուշագնաց եղավ Ասկերանի շրջանում իրականացվել է հայ և ադրբեջանցի ռազմագերիների և զոհերի աճյունների առաջին ղարաբաղյան պատերազմի ընթացքում արձանագրված ամենամեծ փոխանակումը. պատմության այս օրը (30 մարտ)Գյումրիի 31/76 տեղամաս, ընտրողների ցուցակները փակցված են այնպես, որ հնարավոր չէ կարդալ Հուսանք, որ ամեն ինչ նորմալ կլինի. Մարտուն Գրիգորյանը քվեարկել է Տարադրամի փոխարժեքն՝ այսօրՀԻՄԱ. Գյումրիում ՏԻՄ ընտրություններ են Մասկն իրեն պատկանող X սոցցանցը վաճառել է իր xAI ստարտափին Մյանմայում 5,2 մագնիտուդ հզորությամբ երկրաշարժ է գրանցվել Ճամբարակում Opel Zafira-ն բախվել է քարերին և գլխիվայր շրջվել ՌԴ-ն հարվածել է Դնեպրին. կան զոհեր Այսօր տեղի է ունեցել 2025-ին Արեգակի առաջին մասնակի խավարումը ԱՄՆ-ն մինչև 10 միլիոն դոլար պարգև է խոստացել տեղեկատվության համար, որը կհանգեցնի «Հեզբոլլահ»-ի ֆինանսական մեխանիզմների խախտմանըԱրմավիրի մարզում ՎԱԶ 2106-ը վրաերթի է ենթարկել 70-ամյա հետիոտնին Նեթանյահուն «Մոսադ»-ին գաղտնի հանձնարարական է տվել. գտնել երկրներ, որոնք կհամաձայնեն ընդունել Գազայից տեղահանվելիք պաղեստինցիներին. AxiosԻրանի հետ կարող են վատ բաներ պատահել, եթե ԱՄՆ-ի հետ համաձայնության չգա. Թրամփ Շերի «If I Could Turn Back Time» տեսահոլովակի հագուստը վաճառվել է 162,000 դոլարով Ռոմանոն արձագանքել է Ռոնալդուի և Մեսսիի՝ «Ինտեր Մայամի»-ում միասին հանդես գալու տեղեկությանը Թաիլանդում հզոր երկրաշարժից հետո գրանցվել է 77 հետցնցում Եկան, գլխատեցին, գնացին. Նարինե Կիրակոսյան Գյումրիում «լռության օր» է Այսօր նախատեսված ֆուտբոլային հանդիպումների խաղացանկը Կանցկացվի հայ-իրանական հազարամյա հարևանությանը նվիրված միջոցառում Եղանակը՝ առաջիկա օրերին ՌԴ ՊՆ-ն հայտարարություն է տարածել Արամ Ա-ն Բեյրութի Սուրբ Նշան եկեղեցում մասնակցել է Միջինքի առիթով կազմակերպված արարողությանը Ռուբեն Վարդանյանի որդին ելույթ կունենա Համագումարի գարնանային քարոզչական գագաթնաժողովում Կյանքից հեռացել է Արտակ Հարությունյանը ԱԳՆ-ն ցավակցել է Հարավային Կորեային՝ երկրում մոլեգնող անտառային հրդեհների կապակցությամբՈւկրաինայում ռուսական զորքերի «բազմաթիրախային» հարձակման են սպասում5,2 մագնիտուդ ուժգնությամբ նոր երկրաշարժ՝ Մյանմայում Ռուսաստանն ակտիվանում է Հարավային ԿովկասումԴատախազությունը պահանջում է նախկին ղեկավարի իրավահաջորդից բռնագանձել անշարժ գույքեր