«Բաց դուռը թակել». Շվեյցարիայի խորհրդարանը փորձում է արթնացնել Փաշինյանին
Շվեյցարիայի Դաշնային խորհուրդը, ընդունելով թիվ 24.4259 «Խաղաղության հարթակ Լեռնային Ղարաբաղի համար. հայերի վերադարձի հնարավորություն» բանաձևը կարևոր առաջընթաց է արձանագրել Հարավային Կովկասում հասունացող դիվանագիտական ​​փակուղու հաղթահարման գործում, գրում է eadaily.com–ը։
Քանի որ Շվեյցարիայի խորհրդարանի երկու պալատներն այժմ աջակցում են այս նախաձեռնությանը, Դաշնային խորհուրդն իրավաբանորեն պարտավոր է երկխոսության հարթակ տրամադրել Ադրբեջանի ներկայացուցիչների և Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված հայերի միջև, կարծում է Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանը։
Նրա կարծիքով, սա պարզապես դիվանագիտական ​​նոր ձևաչափ չէ, այլ չեզոք պետության կողմից առաջին իսկական ինստիտուցիոնալ փորձը ձայն տալու մի ժողովրդին, որը լիովին և դաժանորեն ճնշվել է։
«2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի ողջ հայ բնակչության բռնի տեղահանումը միայն մարդասիրական ողբերգություն չէր: Դա նաև աշխարհաքաղաքական և բարոյական կոլապս էր։ Իսկ շվեյցարական նախաձեռնությունն ուղղված է էթնիկ զտումների հետևանքների հաղթահարմանը և միջազգային իրավունքի հիմնաքարի` վերադարձի իրավունքի պաշտպանությանը»,- կարծում է Օսկանյանը։
Կարևոր է նշել, ասել է նա, որ խնդրո առարկա դիվանագիտական ​​գործընթացը կարող է դուրս գալ իր սահմաններից։ «Այն ներուժ ունի վերածվելու ավելի լայն միջազգային մեխանիզմի, գուցե նույնիսկ վերակենդանացնելու երկար ժամանակ չգործող ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, եթե Հայաստանը ճիշտ քայլեր ձեռնարկի: Բայց սա պահանջում է ավելին, քան պարզապես գնահատանք: Սա պահանջում է ռազմավարական հստակություն, դիվանագիտական ​​խիզախություն և, որ ամենակարեւորն է, նոր ղեկավարություն Երևանում»,- ընդգծել է Հայաստանի ԱԳՆ նախկին ղեկավարը։
Միևնույն ժամանակ, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը միշտ նվազագույնի է հասցրել, հետաձգել կամ պարզապես անտեսել է հայերի Լեռնային Ղարաբաղ վերադարձի հարցը, շարունակել է Վարդան Օսկանյանը։ «Նրա անտարբերությունն այն փաստի նկատմամբ, որ Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքները և ճակատագիրը գտնվում էին Հայաստանի դիվանագիտական ​​օրակարգի կենտրոնում, ստեղծեց մի վակուում, որը Բաքուն շատ ուրախ էր լցնել միակողմանի գործողություններով: Քանի դեռ Փաշինյանը պաշտոնավարում է, Հայաստանը չունի ոչ լիազորություն, ոչ կամք օգտվելու Շվեյցարիայի և միջազգային այլ խաղացողների ընձեռած հնարավորություններից»,- ասել է նա։
«Այստեղ մենք խոսում ենք բանակցային դաշտի վերականգնման հնարավորության մասին։ Շատ երկար ժամանակ Բաքուն թելադրում էր պայմանները վերադարձի հարցը կապելով «վերաինտեգրման» անորոշ և անկատար խոստումների հետ։
Շվեյցարական նախաձեռնության շնորհիվ այժմ կա ամուր հիմք, որի վրա վերադարձի իրավունքը կարող է դառնալ տեսականից իրական: Շվեյցարիայի չեզոքությունը և բարդ բանակցությունների փորձն այդ ջանքերին իրական ներուժ են տալիս: Բայց ի՞նչն է պակասում։ Քաղաքական կամքը, և առաջին հերթին հենց Հայաստանում։ Պատկերացրեք Հայաստանի իշխանություն, որն իր արտաքին քաղաքականության առանցքում է դնում տեղահանված հայրենակիցների վերադարձը: Նման ղեկավարությունը կարող է օգտագործել այս հարթակն իրական երաշխիքներ պահանջելու համար՝ մոնիտորինգի մեխանիզմներ, անվտանգության միջոցառումներ, հայ ռազմագերիների ազատ արձակում, սեփականության իրավունքի պաշտպանություն և միջազգային ներկայություն տեղում։ Սա ոչ միայն կվերականգնի տեղահանված հայերի իրավունքները դիվանագիտական ​​օրակարգում, այլ նաև կբացահայտի Ադրբեջանի «խաղաղ վերաինտեգրման» մասին հռետորաբանության դատարկությունը։ Եվ դա Բաքվի վրա պատասխանատվություն կդնի կա՛մ համագործակցության, կա՛մ աճող միջազգային ճնշում:
Բայց այս ամենը չի կարող լինել մի իշխանության օրոք, որը դիմադրության փոխարեն ընտրել է նահանջը, պաշտպանության փոխարեն հնազանդությունը։ Եթե ​​ուզում ենք օգտվել բացված այս հնարավորությունից, ապա պետք է սկսենք Երևանում ղեկավարության փոփոխությունից։ Եկել է նոր ղեկավարության ժամանակը, որը գիտակցում է, որ պատմությունը գրում են ոչ թե նրանք, ովքեր սպասում են իրենց փրկությանը, այլ նրանք, ովքեր ընտրում են լիդերությունը: Շվեյցարիան բացել է դուռը: Կանցնի՞ Հայաստանն այդ դռնով, կախված է ոչ թե Բաքվից կամ Բրյուսելից, այլ միայն հայ ժողովրդից»,- գրել է Վարդան Օսկանյանը։
Իր հերթին, «Ընկեր գեներալ» հեռագրային ալիքի հեղինակն ավելի քիչ լավատես է իր կանխատեսումներում.
«Ուրեմն ի՞նչ, եթե Շվեյցարիայի Դաշնային ժողովի վերին պալատն ընդունել է թիվ 24.4259 օրենքի նախագիծը, որը վերնագրված է «Լեռնային Ղարաբաղի խաղաղության ֆորում. հայերի վերադարձի հնարավորության ապահովում»:
Սա ոչ մեկին չի հետաքրքրում, ոչ Արցախի քնած իշխանություններին ոչ էլ մեկ տասնյակ կիսամեռ արցախյան հասարակական միավորումներին։ Անգամ պետք էլ չէ հիշատակել Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը։ Նման մանրուքները նրան ըստ էության չեն հետաքրքրում։ Լավ նվեր Բաքվի համար, վերցրու ու օգտագործիր»։
Փորձագետը բացատրում է, թե ինչո՞ւ է Հայաստանը հայտարարել ԵՄ-ին անդամակցելու իր մտադրության մասին հենց հիմաՍարիկ Մինասյանը բազմաթիվ ոստիկանների աչքի առաջ խախտում արեց և ոչ մի արձագանք Վարդան Ղուկասյանն ընտրում է Գյումրիի իր ընտրատեղամասում (ուղիղ միացում) ՔՊ-ական Սարիկ Մինասյանը քվեարկեց որդու հետ Գյումրիի 31/69 ընտրատեղամասում անհասկանալի իրավիճակ է, կուտակումներ են. ահազանգՈւսումնասիրվում են Գյումրու և Փարաքարի ընտրությունների վերաբերյալ ԶԼՄ-ների հրապարակումները․ ՄԻՊ Շուրջ 36 ժամ ջուր չի լինի Կոտայքի մարզում Փակել Պենտագոնի լաբորատորիաները. ԱՄՆ դեսպանին՝ դո՛ւրս. բողոքի ցույցեր Հայաստանում Սպանություն Կոտայքի մարզում, կա մեկ մահացած, երեք վիրավոր Փաշինյանին ծաղկեփունջ նվիրել չեմ պատրաստվում․ Մխիթարյան Ո՞ւր է թեքվում Երևանը. Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակը խոսել է ՀԱՊԿ-ին անդամակցելու մասինԳյումրիի տեղամասերից մեկի դիմաց` 50 մետրից պակաս հեռավորությամբ, փակցված է ՔՊ թեկնածուի պաստառը Գյումրու և Փարաքար համայնքների ՏԻՄ ընտրություններ են․ որքա՞ն են կազմում ընտրողների թիվը Արտակարգ դեպք՝ Արարատի մարզում. հրդեհ է բռնկվել ավտոտնակում կայանված Opel-ում. այն վերածվել է մոխրակույտիՇտապօգնություն կանչեք․ Փարաքարում ընտրողն ուշագնաց եղավ Ասկերանի շրջանում իրականացվել է հայ և ադրբեջանցի ռազմագերիների և զոհերի աճյունների առաջին ղարաբաղյան պատերազմի ընթացքում արձանագրված ամենամեծ փոխանակումը. պատմության այս օրը (30 մարտ)Գյումրիի 31/76 տեղամաս, ընտրողների ցուցակները փակցված են այնպես, որ հնարավոր չէ կարդալ Հուսանք, որ ամեն ինչ նորմալ կլինի. Մարտուն Գրիգորյանը քվեարկել է Տարադրամի փոխարժեքն՝ այսօրՀԻՄԱ. Գյումրիում ՏԻՄ ընտրություններ են Մասկն իրեն պատկանող X սոցցանցը վաճառել է իր xAI ստարտափին Մյանմայում 5,2 մագնիտուդ հզորությամբ երկրաշարժ է գրանցվել Ճամբարակում Opel Zafira-ն բախվել է քարերին և գլխիվայր շրջվել ՌԴ-ն հարվածել է Դնեպրին. կան զոհեր Այսօր տեղի է ունեցել 2025-ին Արեգակի առաջին մասնակի խավարումը ԱՄՆ-ն մինչև 10 միլիոն դոլար պարգև է խոստացել տեղեկատվության համար, որը կհանգեցնի «Հեզբոլլահ»-ի ֆինանսական մեխանիզմների խախտմանըԱրմավիրի մարզում ՎԱԶ 2106-ը վրաերթի է ենթարկել 70-ամյա հետիոտնին Նեթանյահուն «Մոսադ»-ին գաղտնի հանձնարարական է տվել. գտնել երկրներ, որոնք կհամաձայնեն ընդունել Գազայից տեղահանվելիք պաղեստինցիներին. AxiosԻրանի հետ կարող են վատ բաներ պատահել, եթե ԱՄՆ-ի հետ համաձայնության չգա. Թրամփ Շերի «If I Could Turn Back Time» տեսահոլովակի հագուստը վաճառվել է 162,000 դոլարով Ռոմանոն արձագանքել է Ռոնալդուի և Մեսսիի՝ «Ինտեր Մայամի»-ում միասին հանդես գալու տեղեկությանը Թաիլանդում հզոր երկրաշարժից հետո գրանցվել է 77 հետցնցում Եկան, գլխատեցին, գնացին. Նարինե Կիրակոսյան Գյումրիում «լռության օր» է Այսօր նախատեսված ֆուտբոլային հանդիպումների խաղացանկը Կանցկացվի հայ-իրանական հազարամյա հարևանությանը նվիրված միջոցառում Եղանակը՝ առաջիկա օրերին ՌԴ ՊՆ-ն հայտարարություն է տարածել Արամ Ա-ն Բեյրութի Սուրբ Նշան եկեղեցում մասնակցել է Միջինքի առիթով կազմակերպված արարողությանը Ռուբեն Վարդանյանի որդին ելույթ կունենա Համագումարի գարնանային քարոզչական գագաթնաժողովում Կյանքից հեռացել է Արտակ Հարությունյանը ԱԳՆ-ն ցավակցել է Հարավային Կորեային՝ երկրում մոլեգնող անտառային հրդեհների կապակցությամբՈւկրաինայում ռուսական զորքերի «բազմաթիրախային» հարձակման են սպասում5,2 մագնիտուդ ուժգնությամբ նոր երկրաշարժ՝ Մյանմայում Ռուսաստանն ակտիվանում է Հարավային ԿովկասումԴատախազությունը պահանջում է նախկին ղեկավարի իրավահաջորդից բռնագանձել անշարժ գույքեր«Նախկին ՔՊ-ական չի լինում». վատ բեմադրություն՝ Աղազարյանի և ՔՊ-ի մասնակցությամբ Պենտագոնը Թրամփին կներկայացնի «Ոսկե գմբեթ» հակահրթիռային պաշտպանության համակարգի ստեղծման պլաններըԻնչ իրավիճակ է հանրապետության ճանապարհներին և Լարսում «Mercedes»-ը դուրս է եկել երթևեկելի գոտուց և մի քանի պտույտ գլխիվայր շրջվելով՝ հայտնվել դաշտում․ կան վիրավորներ