ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅՈՒՆ ՀԱՍԱՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆ ՄՇԱԿՈՒՅԹ ՍՊՈՐՏ ՄԱՄՈՒԼԻ ՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆ ՏՆՏԵՍՈՒԹՅՈՒՆ ՖՈՏՈ ՎԻԴԵՈ ՎԵՐԼՈՒԾՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ ԱՅՍ ՕՐԸ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԱՄԵՆԱԸՆԹԵՐՑՎԱԾ ԻՐԱՎՈՒՆՔ
«Ադրբեջանն առաջ է մղում Հայաստանի հետ «խաղաղության պայմանագրի» իր տարբերակը»
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի չհամաձայնեցված կետերը համաձայնեցված են, և Երևանում կարծում են, որ խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումից հետո երկիրը երկար տարիներ կունենա խաղաղ զարգացման հեռանկար։ Բայց ինչո՞ւ, նույնիսկ նման պայմաններում, վաղաժամ է հակամարտությունը վերջնականապես լուծված համարելը, գրում է vz.ru–ն։
Խաղաղության համաձայնագրի բովանդակության մասին հավաստի տեղեկություններ չկան, կան միայն տարատեսակ խոսակցություններ։ Նիկոլ Փաշինյանը պնդում է, որ «պայմանագրում գաղտնի բան չկա», բայց համաձայնագրի նախագծի տեքստի հրապարակման վերաբերյալ ուղիղ հարցերին շատ խորհրդավոր է պատասխանում։ «Այդ տեքստում մենք հանրությունից գաղտնիք չունենք, և բոլոր հոդվածներն առանձին-առանձին այսպես թե այնպես հրապարակվել են։ Այո, հասարակությունը չի կարդացել տեքստը, բայց չի կարելի ասել, որ ծանոթ չէ տեքստին»,- ասել է Փաշինյանը։
Ո՞րն է իմաստը: Բաքուն հետևողականորեն վարել է բանակցային գործընթացից որևէ երրորդ կողմի բացառելու քաղաքականություն։ Դա նրբագեղ կերպով քանդել է Հայաստանի արտաքին քաղաքականության բուն հիմքը, այն է հույսը դնել ինչ-որ արտաքին հովանավորի վրա, որը պետք է ապահովի Հայաստանի անվտանգությունն ու նրա ազգային շահերը։ Որովհետև նման իրավիճակում հայտնված այդքան փոքր երկիրն ի վիճակի չէ դա ինքնուրույն ապահովել։ Կա ակադեմիական կարծիք, որ դա նորմալ քաղաքականություն է փոքր պետությունների համար, սակայն գործնականում Հայաստանի արտաքին քաղաքականությունը վերածվել է անընդհատ աշխարհով մեկ այս ու այն կողմ ընկնելուն՝ Ռուսաստանին փոխարինող նոր «հովանոց» փնտրելու համար։ Հրաժարվելով երրորդ երկրների ուժեր տեղակայել սահմանի երկայնքով Հայաստանն իրեն զրկում է ռազմական հովանոցի վերջին հույսից։ Դրանից առաջ էլ Բաքուն հասել էր այսպես կոչված Մինսկի խմբի լուծարմանը, որը գործում էր 1990-ականների կեսերից։ Այո, այդ խումբն այլևս ոչինչ չի որոշում, բայց մնում է որպես հարթակ, որտեղ երրորդ երկրները, այդ թվում Ռուսաստանն ու ԱՄՆ-ը, մասնակցում են բանակցային գործընթացին։ Մոտավորապես նույն պատմությունն է միջազգային դատարանների և հայցերի կիրառման պրակտիկայի մերժման հարցում: Ադրբեջանի համար դա ոչ տաք է, ոչ սառը, բայց Երևանի համար նման միջազգային դեմարշները, ինչպիսիք են դատական ​​հայցերը, և՛ իր վրա ուշադրություն գրավելու միջոց է, և՛ նույնիսկ իր դիրքորոշումների միջազգային ինստիտուցիոնալացման ձև:
Փաշինյանը պնդում է, որ քննարկվում են փոխզիջումներ։ Ճիշտ է, նա խուսափում է համաձայնագրի բովանդակային կողմի վերաբերյալ հարցերին ուղիղ պատասխանելուց պնդելով, որ «այս փուլում շատ կարևոր է միակողմանի հայտարարություններ չանելը»։ Նման կերպ վարչապետը Հայաստանը նույնականացնում է իր հետ։ Փաշինյանը հավատում է Հայաստանի «վերակազմավորման» այն հայեցակարգին, որը նա ինքն է առաջ քաշում վերջին մի քանի տարիներին։ Եթե ​​այդ տեսակետից նայենք այս համաձայնագրին, ապա այն ձեռնտու է «նոր Հայաստանին», քանի որ այն ամբողջությամբ այդ մտածողության շրջանակներում է։ Բայց եթե նայեք պատմական Հայաստանի տեսակետից, ապա այս «խաղաղության պայմանագիրը» շատ նման է կապիտուլյացիայի։
Փաշինյանի շրջապատից շատերը կարծում են, որ ներկայիս համաձայնագիրը լինելու է «վերջնական մանդատի» պես մի բան, որը կփակի Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների խնդիրը։ Նրանք մոտավորապես նույն կերպ են նայում նաև նոր Սահմանադրության նախագծին համարելով, որ ցեղասպանության, Արևմտյան Հայաստանի մասին խոսելուց հրաժարվելը կլուծի Թուրքիայի հետ հարցերը։
Մի խոսքով, Փաշինյանի արտաքին քաղաքականության գաղափարական հիմքը պատմության մերժումն է և կենտրոնացումը, ինչպես ինքն է ասում, «արդի խնդիրների» վրա։ Եվ դրանք երկուսն են՝ Ադրբեջանն ու Թուրքիան։ Գործնականում դա նշանակում է մի շարք զիջումներ իր թյուրք հարևաններին:
Մինչդեռ կա մտավախություն, որ այս համաձայնագիրը չի կարող վերջնականապես լուծել տարածաշրջանի բոլոր խնդիրները։ Տարածաշրջանային անվտանգության նոր կոնֆիգուրացիան այդպես էլ չի ձևավորվել: Հայաստանում կարծում են, որ տարածքային խնդիրները լուծված են, իսկ Բաքվում այդ հարցում տարբեր կարծիքներ կան։ Եվ խոսքը միայն նրա մասին չէ, թե, օրինակ, որ տարվա քարտեզով պետք է գծեն սահմանը։ Կա նաև տրանսպորտային միջանցքների խնդիրը, այդ թվում Զանգեզուրի միջանցք կոչվածը։
Ի վերջո, համաձայնագիրը չի անդրադառնում հակամարտության հոգեբանական և պատմական պատճառներին: Այն արձանագրում է միայն այն կոնֆիգուրացիան, որն առաջացել է Ադրբեջանի ռազմական հաղթանակի արդյունքում։ Եվ Փաշինյանը բռնել է պատմական հիշողությունը ոչնչացնելու ուղին այդ ամենը թղթի վրա արձանագրելու համար: Իսկ Բաքվում ոչ ոք երբեք չի հրաժարվել պատմական հիշողությունից։ Ավելին, վերջին տարիներին սրվել են շովինիստական ​​տրամադրությունները հայ ժողովրդի նկատմամբ։ Եվ, ցավոք, հայ-ադրբեջանական առճակատումը պատկանում է հակամարտությունների այն տեսակներին, որոնք հնարավոր չէ լուծել միայն 17 կետերի ստորագրմամբ։
Հենց ադրբեջանական կողմն է պնդել, որ համաձայնագրի ստորագրման շուրջ բանակցությունները Երևանի հետ ընթանան առանց որևէ միջնորդի մասնակցության։ Շատերն այդ ձևաչափը համարում են մեծ ձեռքբերում, այն է երկու պատմական հակառակորդներ ինքնուրույն համաձայնության են եկել։ Բայց նախ Երևանն ինքն է իրեն դրել նման պայմաններում, և երկրորդ՝ համաձայնագրի պահպանման միջազգային վերահսկողության բացակայությունը ևս Հայաստանի օգտին չի աշխատում։ Իսկ Ադրբեջանի համար այն վերանայելու պատճառ գտնելն այնքան էլ դժվար չէ։ Օրինակ նույն Զանգեզուրի միջանցքի վերաբերյալ որոշումը ձգձգելը։
Ուստի չափազանց լավատեսական կլինի հակամարտությունը վերջնականապես լուծված համարել: Եվ հիմա միայն հարցն այն է, թե այլ ին՞չ զիջումների կգնա Երևանը երկրի ու ազգի «վերաձևակերպման» իր տարօրինակ հայեցակարգի շրջանակներում։
Ադրբեջանի ՊՆ հաղորդագրությունը չի համապատասխանում իրականությանը․ ՀՀ ՊՆ Բրիտանացի մի խումբ պատգամավորներ ՄԹ կառավարությանը կոչ են արել ճնշnւմ գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ Բաքվում պահվող հայերին ազատ արձակելու հարցովՀունիսի 30-ից Ռուսաստան մեկնողները պետք է 72 ժամ առաջ տեղյակ պահեն ՌԴ պատկան մարմիններինՎիետնամի ԱԺ խոսնակը շրջայց է կատարել Պատմության թանգարանի ցուցադրությունների սրահներումHermès-ը ներկայացրել է ժամացույցների շքեղ մոդելներ Watches & Wonders-ում BMW-ի նոր մեքենաները կհամալրվեն Alibaba-ի արհեստական ​​բանականության համակարգովԹուրքիան 6 տարվա ընդմիջումից հետո վերսկսում է ԵՄ-ի հետ բարձր մակարդակի տնտեսական երկխոսությունըԹուրքիայում ավտոբուս է շրջվել. կան տուժածներ ՌԴ-ում ներգաղթյալների երեխաների համար խստացվել են ռուսական դպրոցներ ընդունվելու պայմաններըԷնդրիկը կրկնել է Ռոնալդուի ռեկորդային ցուցանիշը «Ռեալ»-ում Մյանմարում ավերիչ երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 2,886-ի Դիվանագիտական ​​շփումները կարող են արդյունավետ լինել, բայց բոլորը պետք է հասկանան՝ «ռազմակшն լուծում» գոյություն չունի. Իրանի ԱԳ նախարարը՝ ԱՄՆ-ինԷլինա Դանիելյանը կանանց շախմատի ԵԱ-ի առաջատարներից է Պլանշետներ՝ «Ծնվել եմ Արցախում» ծրագրի մասնակիցներին Վիլեն Գաբրիելյանը պատգամավորներին խնդրել է շարունակել իր նախաձեռնությունները Ամերիկյան 3 խոշոր ավտոարտադրողներ կտուժեն Թրամփի մաքսատուրքերից 42-ամյա քույրը դանակաhարել է 44-ամյա եղբորըՄասկը և DOGE-ի աշխատակիցները ստիպված կլինեն թմրամիջոցների թեստ հանձնել Թուրքիայում ամեն գնով պետք է մեր երկրի դրոշը բարձրացնեի. Արթուր Դավթյան TikTok-ը անջատում է իր լուսանկարների փոխանակման հավելվածը «Եթե Հայաստանը ցանկանում է Խաղաղության պայմանագիր ստորագրել, պետք է ընդունի մեր 2 իրավական պայմանները»․ Ալիև ԱՄՆ-ում բուժաշխատողները զանգվածաբար աշխատանքից ազատվում են Եգիպտոսում սուզանավի վթարից փրկված կինը կլինիկական մահ է տարել Կյանքից հեռացել է դերասան Ռաֆայել Գրիգորյանը Երևանում «Kia»-ն գլխիվայր հայտնվել է մայթին, վարորդը և անչափահաս ուղևորը տեղափոխվել են հիվանդանոցՊեսկովը հայտարարել է՝ ՌԴ-ն ԱՄՆ-ից պատասխան է սպասում Ակնայում հովիվ է պայթել ականի վրա Անձրև, ամպրոպ․ օդի ջերմաստիճանը կնվազի«Քաղպայմանագիրը» քննարկել է, թե ում «գլուխներն են թռչելու»Հութիները կրկին հարվածել է «Թրումեն» ավիակրին Փաշինյանը փորձելու է զավթել իշխանությունը Գյումրիում ԱՄՆ Սենատը Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների նոր փաթեթ է ներկայացրել Ի՞նչ է սպասվում Շտայնմայերին ԲաքվումԱպրիլ ամսվա կենսաթոշակի մասին9 տարի առաջ, այս օրը, վերջին անգամ լսեցի քո ձայնը․ Ադամ Սահակյանի մոր գրառումը Հաղթանակի կամրջի տակ հայտնաբերվել է տղամարդու դիԵրկար ժամանակ ջուր չի լինիԾանոթ ու միաժամանակ անհայտ … սնուկեր բիլիարդի խաղԿիմա տատիկին դեռ չեն բարեհաճել ՁՊՎ-ից ներկայացնել դատարան․ Ռուբեն ՄելիքյանՍպիտակ տունն ուսումնասիրում է Գրենլանդիայի ձեռքբերման արժեքը Ավարտվել է «Սևան ազգային պարկ»-ի նախկին տնօրենի վարույթի նախաքննությունը․ նոր մանրամասներ««Կարո՞ղ են գլուխ հանել առանց Ռուսաստանի». փոքրիկ Հայաստանին կարեկցել են այն բանից հետո, երբ Փաշինյանը հրաժարվել է ֆինանսավորել ՀԱՊԿ-ը» «Հայաստանը մեկ տարի կփորձի ժանյակավոր վարտիքը, իսկ հետո, մեկ էլ տեսար Փաշինյանին քշեն»Ավելի քան 200 կնոջ մնացորդներ են հայտնաբերվել ԱՄՆ սահմանի մոտՍյուզաննա Պողոսյանին կախված են հայտնաբերել․ ինչ է հայտնիԽաչատուր Աբովյանը դուրս է եկել տնից և այլևս չի վերադարձել. պատմության այս օրը (02 ապրիլ)Գազ չի լինելու մի քանի ժամ4-րդին սիրտը չի դիմացել. ինչից է մահացել 24-ամյա աղջիկըՀՀ տարածքում ավտոճանապարհները հիմնականում անցանելի են Ո՞վ է սպանված 21-ամյա երիտասարդը