Դ.Վ. Մալիշևը ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի հնարավոր դուրս գալու մասին
Պատմական գիտությունների թեկնածու, Ռուսաստանի և ԱՊՀ երկրների արտաքին քաղաքականության ամբիոնի դոցենտ, IMEMO RAS-ի Համաշխարհային քաղաքականության ֆակուլտետի հետխորհրդային հետազոտությունների կենտրոնի առաջատար գիտաշխատող Դմիտրի Վալերիևիչ Մալիշևը fmp.msu.ru լրատվական պորտալի համար մեկնաբանել է իրավիճակը Հայաստանում:
Նա նշել է, որ Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ է կազմակերպության հիմնադրումից՝ 2002 թվականի մայիսից։ Այսինքն հանրապետությունը դաշինքի հիմնադիր անդամ է, սակայն չունի ուղիղ ցամաքային կամ ծովային սահման ՀԱՊԿ անդամ որևէ երկրի հետ։ Հայաստանն այս պահին որոշում չի կայացրել ՀԱՊԿ-ում իր հետագա մասնակցության վերաբերյալ, բայց փորձագետը կարծում է, որ իրավիճակը կարող է փոխվել մինչև 2026 թվականը, սակայն ՀԱՊԿ-ից դուրս գալը Հայաստանին կզրկի «անվտանգության վահանից»։
«2026 թվականին Հայաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունները կարող են որոշակիորեն փոխել իրավիճակը։ Հայաստանը խորհրդարանական հանրապետություն է, և ընտրություններում հաղթած կուսակցության առաջնորդը փաստացի դառնում է վարչապետ։ Հաշվի առնելով ստեղծված իրավիճակը դա, ամենայն հավանականությամբ, կլինի իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը, բայց իհարկե իրավիճակը կարող է էականորեն փոխվել մեկ տարվա ընթացքում»,- ասել է նա։
Նաև Մալիշևը կասկածում է, որ Հայաստանը մոտ ապագայում անդամակցելու է Եվրամիությանը: «Հստակ կանխատեսում անելը բավականին դժվար է, բայց ամեն դեպքում, լուրջ ճգնաժամային իրավիճակներից խուսափելու համար նման ճակատագրական որոշումների վերաբերյալ վերջնական որոշումները պետք է կայացնի առաջին հերթին հայ ժողովուրդը»,- եզրափակել է փորձագետը։