Հայաստանն Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիրը կապիտուլյացիա չի համարում
Կովկասի ինստիտուտի գիտաշխատող Հրանտ Միքայելյանը ng.ru-ի հետ զրույցում ասել է, որ իրականում Հայաստանը համաձայնել է ոչ թե խաղաղության պայմանագրի տեքստին, այլ Ադրբեջանի պայմանների ցանկին, որոնք Երևանը պետք է բավարարի։ «Սա իսկական կապիտուլյացիա է, Բաքվի համար սա իսկապես անակնկալ էր, քանի որ մինչ այժմ բանակցություններ էին վարվում արևմտյան երկրների անուղղակի մասնակցությամբ»,- կարծում է Միքայելյանը։
Նա նաև նշել է, որ սովորաբար նման փաստաթղթերի տեքստերը չեն հրապարակվում, եթե դրանք կարող են վնասել բանակցային գործընթացին։ Այդ առումով Ադրբեջանը վախենալու ոչինչ չունի, քանի որ, եթե տեղի բնակիչներին ինչ-որ բան դուր չգա, ապա դժվար թե նրանք հնարավորություն ունենան կանխելու վավերացումը։ Սակայն Հայաստանում բողոքի ակցիաները շարունակվում են արդեն հինգ տարի։ «Միևնույն ժամանակ, Ադրբեջանը նախապայմաններ է առաջ քաշել խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու համար ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման և Սահմանադրության փոփոխության տեսքով, ինչը նշանակում է, որ Բաքուն այդ փաստաթղթով չի հասնի իր բոլոր նպատակներին»,- նշել է Միքայելյանը։
Իր հերթին, Հարավային Կովկասի հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Ֆարհադ Մամեդովը ng.ru-ին ասել է, որ Ադրբեջանը ցանկանում է երաշխավորել, որ Հայաստանը կկատարի Սահմանադրության փոփոխության և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարման իր պարտավորությունները, քանի որ նրա անվտանգությունը կախված է դրանից։ «Ադրբեջանի իշխանություններն առաջարկել էին, որ Երևանը երկու կետերն էլ ներառի խաղաղության պայմանագրի նախագծում։ Այսպիսով, տեքստում կարող է նշվել, որ համաձայնագրի որոշ կետեր ուժի մեջ չեն մտնի այնքան ժամանակ, քանի դեռ Հայաստանը չի փոխել իր Հիմնական օրենքը։ Բայց Հայաստանի իշխանությունները մերժել են այդ առաջարկը, քանի որ չեն ցանկանում, որ երևա այնպես, որ հանրաքվեն իրենց հարևանների պահանջով է։ Դա իրենց իրավունքն է, բայց Բաքվի դիրքորոշումը չի փոխվել»,- ասել է նա։
Քաղաքագետը նաև մատնանշել է, որ Ադրբեջանը եղել է խաղաղության պայմանագրի նախաձեռնողը և անհրաժեշտության դեպքում զիջումների է գնացել հայկական կողմին։ Մասնավորապես, բանակցություններից դուրս է մնացել այսպես կոչված Զանգեզուրի միջանցքի թեման։