Ո՞ւր է թեքվում Երևանը. Հայաստանի խորհրդարանի խոսնակը խոսել է ՀԱՊԿ-ին անդամակցելու մասին
Հայաստանը հայտարարել է, որ չի նախատեսում վերադառնալ Ռուսաստանի մասնակցությամբ տարածաշրջանային տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման եռակողմ հանձնաժողովի աշխատանքներին։ Նրանք համոզված են, որ Բաքվի հետ բանակցային գործընթացում սկզբունքորեն միջնորդներ պետք չեն, գրում է Mk.ru–ն։
Ռուսաստանի և Հայաստանի հարաբերությունները ծանր ժամանակներ են ապրում: Պատճառը Հայաստանի իշխանությունների ոչ հետեւողական պահվածքն է։ Նրանք մի կողմից պատրաստ են ուժեղացնել ինտեգրումը ԵԱՏՄ-ի և BRICS-ի շրջանակներում, բայց մյուս կողմից քննադատում են Ռուսաստանի ղեկավարությանը Ադրբեջանի հետ հակամարտությունում երկրին իբր անբավարար օգնություն ցուցաբերելու համար։
Հիշեցնենք, որ կողմերին հաջողվել է համաձայնության գալ խաղաղության պայմանագրի բոլոր կետերի շուրջ առանց միջնորդների մասնակցության։ Սակայն նրանք այդպես էլ չեն մոտեցել խաղաղությանը։ Ադրբեջանին զայրացնում է Եվրամիության հետ Երևանի սիրախաղը: Հայաստանի ղեկավարությունը նաև համաձայնել է փոփոխել երկրի Սահմանադրությունը պայմանավորված նախաբանով, որտեղ կան տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի դեմ։ Անհայտ է, թե այդ համաձայնագրի շրջանակներում էլ ինչի՞ է համաձայնել Երևանը։ Համաձայնեցված փաստաթղթի վերջնական տեքստը այդպես էլ չի ներկայացվել հանրությանը։
Զալցբուրգի համալսարանի քաղաքական գիտությունների դոկտոր, Ռուսաստանի միջազգային հարաբերությունների խորհրդի փորձագետ Քամրան Հասանովը  Mk.ru-ին պարզաբանել է, թե հնարավո՞ր է հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը լուծել առանց միջնորդների մասնակցության։
- Հայաստանի համար որքանո՞վ է ձեռնտու Բաքվի հետ հարցեր լուծել առանց Մոսկվայի մասնակցության։
- Ադրբեջանը չի ցանկանում Հայաստանին աջակցող ԵՄ-ի, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ-ի մասնակցությունը։ Իսկ Երևանը դեմ է որպես միջնորդ մի այնպիսի երկիր, որը իրեն աջակցությամբ չի արտահայտվի նույնքան միանշանակ, որքան բանակցությունների մասնակիցը։ Փաշինյանն արդեն շրջադարձ է կատարել դեպի Արևմուտք: Ուստի Մոսկվայի՝ որպես արբիտրի հրավերը հասկանալի չի լինի։ Եվ հատկապես եվրոպացիների կողմից, քանի որ ներկայումս կա սրացում Ֆրանսիայի, Գերմանիայի, Մեծ Բրիտանիայի և Ռուսաստանի միջև կապված Ուկրաինայի շուրջ բանակցությունների և Եվրոպայի ռազմականացման հետ կապված իրավիճակի հետ։
- Ո՞րն է տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման հիմնական խնդիրը։
- Տրանսպորտային երթուղիների ապաշրջափակման խնդիր չկա: Փաշինյանը պարզապես Զանգեզուր/Սյունիք միջանցք ստեղծելու փոխարեն տարբեր հնարքներ է անում Ադրբեջանից Նախիջևան երթուղին երկարացնելու համար։ Ընդունում եմ, որ Զանգեզուրի միջանցքին չհամաձայնելու դրդապատճառներից մեկն էլ ոչ միայն արտաքին աշխարհից և Իրանից կտրվելու վախն է, այլ նաև Ռուսաստանի կողմից միջանցքի վերահսկման հավանականությունը, ինչպես նշված է 2022 թվականի եռակողմ հայտարարության մեջ։
- Հնարավո՞ր է այդ հարցում համաձայնության գալ։
- Տրանսպորտային երթուղիների հարցն արդեն դուրս է եկել համաձայնագրի տեքստի շրջանակներից։ Ուստի երկրները ժամանակ կունենան ընդհանուր լեզու գտնելու համար։ Փաստաթղթի ստորագրման հիմնական խնդիրը Հայաստանի սահմանադրությունն է։ Քանի դեռ այն պարունակում է Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ ունեցող կետեր, Բաքուն չի համաձայնի վերջնական խաղաղության։
Դիվանագիտական ​​շփումները կարող են արդյունավետ լինել, բայց բոլորը պետք է հասկանան՝ «ռազմակшն լուծում» գոյություն չունի. Իրանի ԱԳ նախարարը՝ ԱՄՆ-ինԷլինա Դանիելյանը կանանց շախմատի ԵԱ-ի առաջատարներից է Պլանշետներ՝ «Ծնվել եմ Արցախում» ծրագրի մասնակիցներին Վիլեն Գաբրիելյանը պատգամավորներին խնդրել է շարունակել իր նախաձեռնությունները Ամերիկյան 3 խոշոր ավտոարտադրողներ կտուժեն Թրամփի մաքսատուրքերից 42-ամյա քույրը դանակաhարել է 44-ամյա եղբորըՄասկը և DOGE-ի աշխատակիցները ստիպված կլինեն թմրամիջոցների թեստ հանձնել Թուրքիայում ամեն գնով պետք է մեր երկրի դրոշը բարձրացնեի. Արթուր Դավթյան TikTok-ը անջատում է իր լուսանկարների փոխանակման հավելվածը «Եթե Հայաստանը ցանկանում է Խաղաղության պայմանագիր ստորագրել, պետք է ընդունի մեր 2 իրավական պայմանները»․ Ալիև ԱՄՆ-ում բուժաշխատողները զանգվածաբար աշխատանքից ազատվում են Եգիպտոսում սուզանավի վթարից փրկված կինը կլինիկական մահ է տարել Կյանքից հեռացել է դերասան Ռաֆայել Գրիգորյանը Երևանում «Kia»-ն գլխիվայր հայտնվել է մայթին, վարորդը և անչափահաս ուղևորը տեղափոխվել են հիվանդանոցՊեսկովը հայտարարել է՝ ՌԴ-ն ԱՄՆ-ից պատասխան է սպասում Ակնայում հովիվ է պայթել ականի վրա Անձրև, ամպրոպ․ օդի ջերմաստիճանը կնվազի«Քաղպայմանագիրը» քննարկել է, թե ում «գլուխներն են թռչելու»Հութիները կրկին հարվածել է «Թրումեն» ավիակրին Փաշինյանը փորձելու է զավթել իշխանությունը Գյումրիում ԱՄՆ Սենատը Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների նոր փաթեթ է ներկայացրել Ի՞նչ է սպասվում Շտայնմայերին ԲաքվումԱպրիլ ամսվա կենսաթոշակի մասին9 տարի առաջ, այս օրը, վերջին անգամ լսեցի քո ձայնը․ Ադամ Սահակյանի մոր գրառումը Հաղթանակի կամրջի տակ հայտնաբերվել է տղամարդու դիԵրկար ժամանակ ջուր չի լինիԾանոթ ու միաժամանակ անհայտ … սնուկեր բիլիարդի խաղԿիմա տատիկին դեռ չեն բարեհաճել ՁՊՎ-ից ներկայացնել դատարան․ Ռուբեն ՄելիքյանՍպիտակ տունն ուսումնասիրում է Գրենլանդիայի ձեռքբերման արժեքը Ավարտվել է «Սևան ազգային պարկ»-ի նախկին տնօրենի վարույթի նախաքննությունը․ նոր մանրամասներ««Կարո՞ղ են գլուխ հանել առանց Ռուսաստանի». փոքրիկ Հայաստանին կարեկցել են այն բանից հետո, երբ Փաշինյանը հրաժարվել է ֆինանսավորել ՀԱՊԿ-ը» «Հայաստանը մեկ տարի կփորձի ժանյակավոր վարտիքը, իսկ հետո, մեկ էլ տեսար Փաշինյանին քշեն»Ավելի քան 200 կնոջ մնացորդներ են հայտնաբերվել ԱՄՆ սահմանի մոտՍյուզաննա Պողոսյանին կախված են հայտնաբերել․ ինչ է հայտնիԽաչատուր Աբովյանը դուրս է եկել տնից և այլևս չի վերադարձել. պատմության այս օրը (02 ապրիլ)Գազ չի լինելու մի քանի ժամ4-րդին սիրտը չի դիմացել. ինչից է մահացել 24-ամյա աղջիկըՀՀ տարածքում ավտոճանապարհները հիմնականում անցանելի են Ո՞վ է սպանված 21-ամյա երիտասարդըԴոլարն էժանացել է, ռուբլին՝ թանկացելԱրսեն Թորոսյանն ընդդեմ ֆուտբոլասերների. կամ Փաշինյանի տխրությամբ ուրախացողը․ «Ժողովուրդ» Արցախցիները բացատրություն են պահանջել Վիտալի Բալասանյանից․ «Հրապարակ» Արցախցիները մեծ հանրահավաքի են պատրաստվում. իրավունքի խնդիր կա․ «Ժողովուրդ» Աննա Վարդապետյանը կրկին ԱԺ կգնա․ «Հրապարակ» Ներքին գործերի նախարարի թեկնածու են փնտրում. Արփինե Սարգսյանը հեռանում է. «Ժողովուրդ» Հրաժարվե՞լ է, թե՞ հրաժարեցրել են․ «Հրապարակ» Մեկ օրում բացահայտվել է հանցագործության 100 դեպք Դիվանագիտության պատուհանը միշտ բաց է, բայց ճնշման ու uպառնալիքների ներքո ԱՄՆ-ի հետ ուղիղ բանակցությունների չենք գնա. Իրանի ԱԳ նախարարՀայաստանի պայքարը հողի և ինքնության համար` Կովկասում․ Deutsche Welle-ն իր ֆիլմում ներկայացրել է Հայաստանի պատմությունն ու ԼՂ հակամարտnւթյունըՊԵԿ-ը 2025 թվականի առաջին եռամսյակում ապահովել է 566.5 մլրդ դրամ հարկային եկամուտներ և պետական տուրքեր