«Հայաստանը ճիշտ կանի, եթե դադարեցնի ԱՄՆ կենսալաբորատորիաների աշխատանքն իր հողում». «Փաստ»
yugsn.ru–ն «Միխայլով. Հայաստանը ճիշտ կանի, եթե դադարեցնի ԱՄՆ կենսալաբորատորիաների աշխատանքն իր հողում» վերնագրով հոդվածում գրում է, որ Երևանի բնակիչները Թրամփի վարչակազմին կոչ են արել դադարեցնել Պենտագոնի կենսաբանական պատերազմի ռազմակայանների գործունեությունը Հայաստանում։ Հանրահավաքը տեղի է ունեցել ԱՄՆ դեսպանատան մոտ։ Ցուցարարների կոչերը կատեգորիկ էին. «Ո՛չ ԱՄՆ մահացու կենսաբանական լաբորատորիաներին»։ Ակտիվիստները նաև ստորագրահավաք են սկսել Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Քրիստին Քուինի փոխարինման պահանջով։ Նրանք ԱՄՆ-ում բնակվող իրենց հայրենակիցներին առաջարկում են նույնն անել ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպան Լիլիթ Մակունցի հետ։
«Լավրովը բազմիցս է պահանջել, որ ռուս փորձագետներին թույլ տան մուտք գործել այդ օբյեկտներ (Հայաստանում), սակայն նրա խնդրանքները շարունակում են անտեսվել։ Վերջին սկանդալային լուրն այն էր, որ Լուգարի լաբորատորիան Վրաստանից տեղափոխվում է Հայաստան: Դա անհանգստություն է առաջացրել միջազգային հանրության մեջ, քանի որ բոլորն են հասկանում մեկ փոքր երկրում այդքան շատ լաբորատորիաներ ունենալու վտանգները։ Արդեն եղել են վտանգավոր վիրուսների արտահոսքեր, անասունների անկում, վտանգավոր հիվանդությունների աճ»,- ասել է քաղաքագետ Եվգենի Միխայլովը։ Փորձագետի կարծիքով, նման տասնյակ օբյեկտների աշխատանքը դժվար թե անմիջապես դադարեցվի։ Միգուցե Հայաստանը ավելի ճիշտ որոշում կայացնի և առնվազն կասեցնի լաբորատորիաների աշխատանքը։
«Կարծում եմ, որ Ռուսաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև հարաբերությունների վերջին բարելավումների ֆոնին, երբ առնվազն երկխոսություն է հաստատվել, Հայաստանը կարող է դառնալ Միացյալ Նահանգների որոշակի հենակետը: ԱՄՆ-ը լարված հարաբերություններ ունի Գերմանիայի հետ, Վրաստանը դադարել է լինել ամերիկյան հենակետը Հարավային Կովկասում»,- նշել է Միխայլովը։ Վերջերս հայտնի է դարձել, որ ԱՄՆ-ը նախատեսում է Գերմանիայից Հայաստան տեղափոխել ավելի քան հարյուր միավոր ռազմական տեխնիկա։ «Տարբեր նպատակներ կարող են լինել, բայց ես կասկածում եմ, որ նպատակը Հարավային Կովկասում իրավիճակի ապակայունացումն է։ Կարծում եմ, որ այդ ամենն ուղղված է առաջին հերթին Իրանի դեմ»,- կարծիք է հայտնել Միխայլովը՝ հիշեցնելով, որ Դոնալդ Թրամփն Իրանին վերջնագիր է ներկայացրել՝ վերանայել միջուկային համաձայնագիրը կամ պատերազմ։
Մինչդեռ Նիկոլ Փաշինյանն անսպասելի հրահանգել է բոլոր պետական կառույցներին՝ վերականգնել կապերը Ռուսաստանի հետ։ Տրամադրության նման փոփոխության պատճառը «աշխարհաքաղաքական վերջին փոփոխություններն են»: Ռուսաստանի հետ բարեկամությունը վերականգնելու համար Փաշինյանը որոշել է գնալ Մոսկվա՝ Հաղթանակի շքերթին: Նույն ցանկությունն է հայտնել նաև Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը։ Եվգենի Միխայլովը հնարավոր է համարում, որ մայիսյան տոներին ռուսական կողմի մասնակցությամբ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագիր կստորագրվի։ «Հենց Ռուսաստանն էր 2020 թվականին Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղապահ գործընթացի երաշխավորը։ Հենց Մոսկվան դադարեցրեց մարտերը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև»,- հիշեցրել է Միխայլովը։
Песков: Путин остается открытым к контактам с президентом США ТрампомЦИК опубликовала результаты голосования на всех 82 избирательных участках ГюмриМакрон призвал премьера Израиля прекратить удары по Газе и вернуться к перемириюPolitico: пошлины США на импорт из ЕС могут достигнуть 20-25%Президент Германии посетил мемориальный комплекс «Цицернакаберд» в ЕреванеТегеран подготовил ракеты для потенциального ответа СШАТрамп пообещал срубить 200-летнюю магнолию у Белого домаЦИК подвела итоги голосования 81 из 82 избирательных участков: Партия Пашиняна получает около 36,8% голосов«Сенсационная находка»: Ученые обнаружили на стоянке эпохи палеолита свидетельства обработки костей мамонтовТрамп заявил, что не хочет блокировать TikTokМИД: РФ против миротворцев на Украине от стран, накачивающих Киев оружиемБлок «Мать Армения» призвал все оппозиционные силы консолидироваться Вы не знаете имени другого героя? Почему президент ФФА напряжен? «Паст»Представительство Арцаха в России прекратило свою деятельность: «Паст»Нервы жителей Армении больше не будут расшатаны в плане своевременного получения посылок? «Паст»Кто будет следить за выборами в Гюмри и Паракаре? «Паст»ECO: злоупотребление солью повышает риск развития ожиренияДания выделяет $43,4 млн на технологическую помощь УкраинеГенпрокурор США после скандала с мессенджером Signal заявила о безопасности его использованияXinhua: Си Цзиньпин провел встречу с главами крупных иностранных компанийDefense One: Трамп рассмотрит три варианта проекта обороны «Золотой купол»В Тавушской области минувшей ночью стрелялиWSJ: в чате Signal по операции в Йемене упоминались разведданные от ИзраиляEUobserver: Евросоюз начал работу на семнадцатым пакетом санкций против РоссииАдминистрация Трампа прекратила основное финансирование «Белых касок»Microorganisms: ген AMY1 влияет на риск развития кариеса при потреблении крахмалаНа дне Тихого океана обнаружили целую цепь относительно молодых вулкановИран ответил на письмо ТрампаXinhua: Си Цзиньпин провел встречу с главами крупных иностранных компанийВласти Грузии собираются полностью запретить партию СаакашвилиNissan планирует создать 4-5 автомобилей, являющихся «истинным воплощением» брендаАльянс Армения-Иран может остановить программу «Великий Туран». «Паст»Бездействие Комиссии по регулированию общественных услуг создало условия для недобросовестного поведения компании «Veolia Water». Почему штрафуют граждан? «Паст»Ждут ли СМС в ИОБПП? «Паст»Обман, насмешки, авантюризм и тосты на государственном уровне: предлагается обратиться в Конституционный суд по вопросу «Евракве»: «Паст»Арман Царукян вошел в список лучших бойцов UFC Оперетта «Путешествие на Луну» стала первым дипломным спектаклем мастерской Георгия Исаакяна в ГИТИС Трамп допустил снижение пошлин на товары КНР в случае продажи TikTok В 6 км к северо-востоку от Бавры произошло землетрясение Нефть Brent подорожала до $73,88 за баррель Верховный лидер Ирана помиловал, сократил и смягчил сроки наказания более чем 1500 заключенныхВременно запрещен импорт в Армению животных из ГерманииМаск обвинил Financial Times в финансовой неграмотностиCBS: Трамп изменит меры по борьбе с бездомностью в пользу принудительного лечения10 лет деятельности «Viva University»: Начался очередной этап успешной образовательной программы компании VivaДания готовит обязательную военную службу для женщинЧисло погибших в лесных пожарах в Южной Корее выросло до 24В Австралии ищут упавшего в реку с крокодилами туристаEuractiv: ЕС не планирует наносить удары по суше в ходе операций в Красном море