Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագիր, թե ևս մեկ անգամ աչքերին թոզ փչել
Հայաստանի և Ադրբեջանի իշխանությունները հայտարարել են, որ համաձայնության են եկել խաղաղության պայմանագրի բոլոր կետերի շուրջ։ Սակայն նույնիսկ նման ամպագոռգոռ հայտարարությունը դեռևս հարցեր է առաջացնում երկրների միջև իրական կարգավորման գործընթացի վերաբերյալ, գրում է rybar.ru–ն։
Ի՞նչ էին ասում Հայաստանում: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցրել է, որ Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի նախագծի ներկայիս բովանդակությունը կարելի է համարել «փոխզիջումների տարբերակ»։ Ըստ Փաշինյանի կողմերը փոխզիջման են եկել երկու կետով՝ երրորդ երկրների ուժեր փոխադարձ սահմանին չտեղակայելը, ինչպես նաև միջազգային դատարաններից հայցերի փոխադարձ հետ կանչելը։
Հայաստանի արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանը խոստովանել է, որ համաձայնագիրը ոչինչ չի պարունակում այսպես կոչվածի մասին «Զանգեզուրի միջանցքը», ինչպես նաև տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մեխանիզմների մասին, սակայն կա «տարբեր ոլորտներում համագործակցելու պատրաստակամության» մասին նշում: Ընդդիմության պնդումներին Միրզոյանն արձագանքել է նաև, թե իշխանությունները «ևս թերահավատություն ունեն Ադրբեջանի նկատմամբ, ով կառուցողական չէ և լրացուցիչ պահանջներ է առաջ քաշում»։
Ի՞նչ են ասում Ադրբեջանում: Բաքվում այնքան էլ լավատես չեն և ասում են, որ համաձայնագրի ստորագրման ժամկետների մասին խոսելը «վաղաժամ» է։ Ադրբեջանը գոհ չէ Հայաստանի հետ սահմանին ԵՄ քաղաքացիական առաքելության աշխատանքից, որի մանդատը վերջերս երկարաձգվել է։ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն հայտարարել է, որ կպահպանի ևս երկու պահանջ՝ Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխություններ և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վերացում։ Միևնույն ժամանակ, ադրբեջանցի քաղաքական գործիչները շարունակում են հայերին մեղադրել «ռևանշիզմի» մեջ։
Այսպիսով, չնայած խաղաղության պայմանագրի նախագծի «ավարտման» մասին ամպագոռգոռ հայտարարություններին, իրավիճակը դեռ շարունակում է լարված մնալ։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցները շարունակում են գրել Հայաստանի ենթադրյալ պատերազմի նախապատրաստման մասին, իսկ «ռեւանշիզմի» մշտական մեղադրանքներն ադրբեջանական հասարակությանը մշտական պատրաստության մեջ են պահում նոր սրացման համար։
Երևանում իշխանությունները փորձում են այս ամենը ներկայացնել որպես դիվանագիտական հաղթանակ, այդ թվում երկրի ինքնիշխանությունը պաշտպանելու և «Զանգեզուրի միջանցքի» բացումը թույլ չտալու համար, մինչդեռ կողմերը, ըստ էության, դեռ համաձայնության չեն եկել հիմնական հարցի՝ տարածաշրջանային հաղորդակցությունների բացման մեխանիզմի շուրջ։ Հետևաբար, Բաքուն և Անկարան ապագայում կշարունակեն պնդել «միջանցքի» բացման վրա։ Ըստ էության, համաձայնագրի շուրջ իբր համաձայնության մասին նման ամպագոռգոռ հայտարարությունները հայ հասարակությանը «տաքացնում» են Սահմանադրության փոփոխության հանրաքվեի համար, որը լավագույն դեպքում տեղի կունենա 2026 թվականին։ Մինչ այդ վերջնաժամկետը Բաքուն խաղաղության պայմանագիրը չի ստորագրի։
В парламенте Ирана пообещали отрезать ногу любому, кто вторгнется в странуМетеодепартамент Таиланда сообщил о 267 афтершоках после землетрясения в МьянмеЛукашенко запретил госорганам проводить совещания без основанийВ США массово увольняют работников учреждений здравоохраненияИзраиль расширяет зону военных операций в секторе ГазаУкраина получит от Латвии еще 1500 дроновВ Сальвадор по ошибке депортировали законного жителя США и заключили его в «мегатюрьму» для бандитовЧисло погибших при землетрясении в Бангкоке выросло до 22WSJ: США ведут переговоры со странами Африки, Азии, Восточной Европы и КосовоNissan представит новый городской электромобиль на базе Renault Twingo в 2026 годуСенат США утвердил бывшего и.о. генпрокурора Уитакера постпредом при НАТО62-летняя женщина сорвала джекпот в размере 5 млн. долларов, благодаря заправке автомобиляГлава МАГАТЭ Гросси заявил, что намерен стать следующим генсеком ООНТрамп вводит таможенные пошлины против «всех стран»Гала-концерт: празднуя пройденный путь, стремиться к новым горизонтамА если убрать административный ресурс, то ничего не останется: «Паст»Кто организовал акцию в Гюмри, и о каких разрушительных последствиях предупреждала молодежь? «Паст»Спасение армянской государственности - это окончательная смена власти в РА днем раньше: «Паст»Семилетнее разрушение: «Паст»Ара Абрамян: Армении нечего делать в Европейском СоюзеКомандующий КСИР Ирана Салами назвал повторение Трампом угроз пагубной привычкойКитай создал высотный беспилотник дальнего действия с искусственным интеллектомЭрдоган провел телефонный разговор с МакрономNYT: Российские генералы рассматривали ядерный удар по Украине в 2022 годуПесков: Путин остается открытым к контактам с президентом США ТрампомЦИК опубликовала результаты голосования на всех 82 избирательных участках ГюмриМакрон призвал премьера Израиля прекратить удары по Газе и вернуться к перемириюPolitico: пошлины США на импорт из ЕС могут достигнуть 20-25%Президент Германии посетил мемориальный комплекс «Цицернакаберд» в ЕреванеТегеран подготовил ракеты для потенциального ответа СШАТрамп пообещал срубить 200-летнюю магнолию у Белого домаЦИК подвела итоги голосования 81 из 82 избирательных участков: Партия Пашиняна получает около 36,8% голосов«Сенсационная находка»: Ученые обнаружили на стоянке эпохи палеолита свидетельства обработки костей мамонтовТрамп заявил, что не хочет блокировать TikTokМИД: РФ против миротворцев на Украине от стран, накачивающих Киев оружиемБлок «Мать Армения» призвал все оппозиционные силы консолидироваться Вы не знаете имени другого героя? Почему президент ФФА напряжен? «Паст»Представительство Арцаха в России прекратило свою деятельность: «Паст»Нервы жителей Армении больше не будут расшатаны в плане своевременного получения посылок? «Паст»Кто будет следить за выборами в Гюмри и Паракаре? «Паст»ECO: злоупотребление солью повышает риск развития ожиренияДания выделяет $43,4 млн на технологическую помощь УкраинеГенпрокурор США после скандала с мессенджером Signal заявила о безопасности его использованияXinhua: Си Цзиньпин провел встречу с главами крупных иностранных компанийDefense One: Трамп рассмотрит три варианта проекта обороны «Золотой купол»В Тавушской области минувшей ночью стрелялиWSJ: в чате Signal по операции в Йемене упоминались разведданные от ИзраиляEUobserver: Евросоюз начал работу на семнадцатым пакетом санкций против РоссииАдминистрация Трампа прекратила основное финансирование «Белых касок»Microorganisms: ген AMY1 влияет на риск развития кариеса при потреблении крахмала